panorama 360,tatry,dolina,gąsienicowa,hala,schronisko,murowaniec,gopr,baza,wypadowa

Tatry - Hala Gąsienicowaotwórz panoramę
Lokalizacja panoramy na google maps
Współrzędne geograficzne GPS panoramy: 49°14'50.09'' N   20°00'27.23'' E

Opis panoramyHala Gąsienicowa - potoczna nazwa dolnej części Doliny Gąsienicowej w Tatrach, obejmująca Roztokę Stawiańską, Rówień Królową i część Hali Królowej. Dawniej była wypasana, a jej właściwy teren obejmował tylko Dolinę Gąsienicową. Nazwa hali pochodzi od góralskiego rodu Gąsieniców, dawnych współwłaścicieli. Niegdyś zwana Halą przy Stawach lub Halą Stawy. Dojście z Kuźnic, jednym z dwóch szlaków: przez Boczań i Skupniów Upłaz, szlakiem niebieskim, lub przez Dolinę Jaworzynkę do Przełęczy między Kopami, obie około 1,5 godziny.

Na Hali znajduje się duże i bardzo popularne schronisko PTTK "Murowaniec", ze stołówką i ciepłą wodą. W okolicy znaki ostrzegające przed niedźwiedziami. W razie braku miejsc, co zdarza się w sezonie przy dobrej pogodzie, można pytać w stacji meteorologicznej, bazie taterników oraz leśniczówce na Hali.

Baza wypadowa na Kościelec, Zawrat, Granaty, Świnicę, Kozi Wierch oraz Kasprowy Wierch. Szlaki te, poza szlakiem na Kasprowy nie są łatwe. Dla początkujących nadaje się też szlak nad Czarny Staw Gąsienicowy. Stamtąd zaczynają się trudniejsze szlaki na Zawrat oraz na Kościelec przez przełęcz Karb. Jeśli dojdziesz na przełęcz Karb, a nie jesteś wprawnym wspinaczem, lepiej nie udawaj się na Kościelec ze względu na trudne podejścia pod szczyt bez łańcuchów.

W lewo od Murowańca odchodzi żółty szlak na przełęcz Krzyżne przez Pańszczycę. Szlak jest łatwy, dopiero pod sam koniec znajduje się jedno trudne miejsce wokół skałki na stromym podejściu na Krzyżne.

Początkujący turysta lepiej zrobi zawracając z przełęczy i wróci tą samą drogą na Halę. Zaawansowani mogą zejść z Krzyżnego na drugą stronę w Dolinę Pięciu Stawów Polskich, albo wejść na najtrudniejszy szlak tatrzański, Orlą Perć.

W przeszłości Hala Gąsienicowa była jednym z większych ośrodków pasterstwa w Tatrach. Jej powierzchnia liczyła aż 797 ha, jednak tylko 3,8 ha stanowiły właściwe pastwiska, 120 ha stanowiły wysokogórskie hale, resztę zaś kosówka, lasy i nieużytki. W 1963 r. wypasano na niej 404 owce. Tętniła życiem pasterskim, była odwiedzana przez zbójników, według podań tutaj werbował do powstania Kostka Napierski.