panorama 360,kozia przełęcz,kozi,wierch,najwyższy,szczyt,zimowa,wyprawa,tatry

Tatry - Kozi Wierchotwórz panoramę
Lokalizacja panoramy na google maps
Współrzędne geograficzne GPS panoramy: 49°13'06.58'' N   20°01'46.64'' E

Opis panoramyKozi Wierch 2291 m n.p.m. - szczyt w Tatrach Wysokich, najwyższa góra znajdująca się w całości na terenie Polski. Kozi Wierch znajduje się w bocznej grani pomiędzy Doliną Gąsienicową a Doliną Pięciu Stawów. Przez grań poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią.

Masyw Koziego Wierchu znajduje się pomiędzy Zamarła Turnią i Czarnymi Ścianami. Od Zamarłej Turni oddziela go Kozia Przełęcz, a od Czarnych Ścian Przełączka nad Dolinką Buczynową (ok. 2225 m n.p.m.). W długiej, północno-wschodniej grani Koziego Wierchu znajduje się turnia zwana Buczynową Strażnicą.

Masyw posiada dwa wierzchołki: Kozi Wierch i Kozie Czuby (2266 m n.p.m.), rozdzielone Kozią Przełęczą Wyżnią 2246 m n.p.m. Ściany masywu opadają stromo w kierunku Doliny Gąsienicowej (wysokość ścian ok. 210 m). Wytyczono na nich wiele dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Nazwa szczytu pochodzi od często pasących się na jej zboczach stad kozic, zwłaszcza na jego łagodniejszych, południowych stokach.

Po raz pierwszy drogę na Kozi Wierch (pierwsze odnotowane wejście) pokonał Eugeniusz Janota wraz z Maciejem Sieczką 17 sierpnia 1867. Zimowe pokonanie szczytu odnotowano 3 kwietnia 1907, należy ono do Mariusza Zaruskiego i Józefa Borkowskiego. Mariusz Zaruski tak opisuje to wejście: Z jednej strony posępna, czarna ściana Zawratowej Turni - lodowe wieńce i pióropusze zdobią jej rozpadliny, z drugiej zwały śniegowe Małego Koziego Wierchu o kształtach najfantastyczniejszych.....Blisko przełęczy śnieg był tak twardy, że tylko z wielkim wysiłkiem, podpierając narty ostro kutymi kijami, zdołaliśmy na grań się wydostać.