panorama 360,tatry,wołowiec,szczyt,tatry zachodnie,grań,główna,krajobraz

Tatry - Wołowiecotwórz panoramę
Lokalizacja panoramy na google maps
Współrzędne geograficzne GPS panoramy: 49°12'27.4'' N   19°45'47.2'' E

Opis panoramyTopografia


Wołowiec (słow. Volovec, dawniej Hruby Wierch lub Hruby v. Wolowec) – szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 2064 m n.p.m., będący zwornikiem dla 3 grani: od wschodu grani głównej z Jarząbczym Wierchem i Łopatą, od południowej strony grani głównej z Rohaczami oraz biegnącej w północnym kierunku bocznej grani przez Rakoń i Grzesia do Bobrowca. Ten jeden z najwyższych szczytów polskiej części Tatr Zachodnich wznosi się nad dolinami: Chochołowską, Rohacką i Jamnicką. Od Ostrego Rohacza oddziela go Jamnicka Przełęcz (1908 m), od Łopaty Dziurawa Przełęcz (1827 m), od Rakonia przełęcz Zawracie (1806 m).

Opis


Kopulasty masyw zbudowany z silnie zdeformowanych skał metamorficznych (alaskity i mylonity) został w plejstocenie podcięty z 3 stron przez lodowiec.

Stale przebywają na nim kozice, a piarżyska po północnej stronie szczytu zamieszkują świstaki. Wysokość szczytu dokładnie zmierzono już w 1820 r., a sam szczyt był ważnym punktem triangulacyjnym. Dawniej zbocza Wołowca były wypasane, wchodziły w skład Hali Chochołowskiej.

Z dość obszernego i płaskiego wierzchołka roztacza się bardzo rozległy widok. Janusz Chmielowski w 1898 pisał: "Widok ze szczytu Wołowca jest nadzwyczaj interesujący (...), ku południowemu zachodowi wachlarzowato rozłożona grupa urwistych Rohaczów (...), ku wschodowi Tatry Wysokie przedstawiające się jakby olbrzymia wyspa skalista...". Na północno-zachodnim horyzoncie widoczna jest Babia Góra. W zachodnim kierunku widok na leżace poniżej Rohackie Stawy.

Pierwsze odnotowane zimowe wejście było w 1906 roku, dokonane przez węgierskich taterników – Mateja Bela z towarzyszem.