panorama 360,tatry,szpiglasowy wierch,szczyt,dolina pięciu stawów polskich

Tatry - Szpiglasowy Wierchotwórz panoramę
Lokalizacja panoramy na google maps
Współrzędne geograficzne GPS panoramy: 49°11'50.32'' N   20°02'25.22'' E

Opis panoramySzpiglasowy Wierch (słow. Hrubý štít) – szczyt o wysokości 2172 m n.p.m. położony w głównej grani Tatr pomiędzy szczytami: Kopą nad Wrotami (oddzielają je Wrota Chałubińskiego) a Wyżnim Kosturem (oddziela je Wyżnia Liptowska Ławka). Szczyt stanowi kulminację odcinka nazywanego Liptowskimi Murami (jest to najwyższy szczyt na odcinku od Wrót Chałubińskiego do Czarnej Ławki). Szpiglasowy Wierch znajduje się na granicy polsko-słowackiej.

Szpiglasowy Wierch to szeroki masyw o dwóch wierzchołkach. Wyższy jest zwornikiem głównej grani Tatr i grani bocznej, w której znajdują się Miedziane (oddzielone Szpiglasową Przełęczą) i Opalony Wierch. Drugi wierzchołek, położony na południowy wschód, ma nazwę Szpiglasowy Kopiniec i od głównego oddzielony jest przełęczą zwaną Szpiglasowe Wrótka. Zbocza szczytu opadają w kierunku Dolinki za Mnichem, Doliny Pięciu Stawów po stronie polskiej oraz Doliny Ciemnosmreczyńskiej (Temnosmrečinská dolina), górnego piętra Doliny Koprowej (Kôprová dolina) po stronie Słowacji. Szczyt jest dostępny ze Szpiglasowej Przełęczy – łatwo od strony Morskiego Oka ("ceprostradą"), trudniej od strony Doliny Pięciu Stawów (ubezpieczenia za pomocą łańcuchów).

Obecna nazwa szczytu pochodzi od sąsiadującej z nim Szpiglasowej Przełęczy i została wprowadzona przez Witolda H. Paryskiego w 1951 r. Dawniej był nazywany Grubym Wierchem (Hrubý štít).

Drogi prowadzące na szczyt znane były góralom już w XIX wieku. Nie znamy nazwiska pierwszych turystów, którzy byli na wierzchołku. Znany jest opis widoku ze szczytu autorstwa Christiana Genersicha, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku profesora liceum w Kieżmarku. Odnotowano dopiero wejście Zygmunta Klemensiewicza z 20 sierpnia 1905.

Pierwsze odnotowane zimowe wejścia na szczyt: Adam Karpiński i Wilhelm Smoluchowski 8 kwietnia 1925.

Szlaki turystyczne

odnoga żółtego szlaku na Szpiglasową Przełęcz, prowadzącego od strony Morskiego Oka ("ceprostrada") i od strony Doliny Pięciu Stawów (niewielki fragment ubezpieczony za pomocą łańcuchów).
  • Czas przejścia ze Szpiglasowej Przełęczy na szczyt: 15 min
  • Czas przejścia znad Morskiego Oka na przełęcz: 2:15 h, ↓ 1:40 h
  • Czas przejścia z przełęczy do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim prowadzącym przez Dolinę Pięciu Stawów: 1:10 h, ↑ 1:30 h. Stamtąd szlakiem niebieskim 30 min do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów