panorama 360,tatry,jaskinia,raptawicka,turnia,szlak,opis

Tatry - Raptawicka Turniaotwórz panoramę
Lokalizacja panoramy na google maps
Współrzędne geograficzne GPS panoramy: 49°14'23.56'' N   19°51'45.8'' E

Opis panoramyPanorama wykonana podczas wiosennego wypadu w Dolinę Kościeliską. W drodze powrotnej znalazło się trochę czasu by zajrzeć do jaskini Raptawickiej. Sama okolica wejścia do jaskini bardzo urokliwa i spokojna w kwietniu. Szkoda tylko, że zabrakło czasu na jaskinie Mylną.

Raptawicka Turnia – wapienna turnia w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach, po zachodniej stronie Kościeliskiego Potoku. Jej północne stoki zbiegają do Polany Pisanej i Żlebu Żeleźniak, a południowe do niewielkiego żlebu zaczynającego się przy najwyższej części Raptawickiej Grani i uchodzącego do głównej gałęzi Doliny Kościeliskiej, od Doliny Smytniej oddzielonego niewyraźnym grzbietem. Stoki wschodnie to widoczne z Doliny Kościeliskiej skalne urwisko porośnięte częściowo lasem i murawą. Raptawicka Turnia wchodzi w skład grzbietu górskiego zwanego Raptawicką Granią. Ciągnie się on na zachód, stanowiąc część grani Kominiarskiego Wierchu. W Raptawickiej Turni znajdują się liczne jaskinie, z których trzy – Jaskinia Mylna, Raptawicka i Obłazkowa – są udostępnione turystycznie. Prowadzi do nich czarny i czerwony szlak turystyczny wychodzący z głównej drogi biegnącej Doliną Kościeliską, na zachód, ok. 100 m powyżej Skały Pisanej.

U zachodniego podnóża Raptawickiej Turni, w Kościeliskim Potoku znajduje się otwór wylotowy Jaskini Wodnej pod Raptawicką. Woda wypływająca z tej jaskini pochodzi w większości z Kościeliskiego Potoku, który kilkaset metrów powyżej częściowo zanika (tzw. ponor) – jego wody wpływają do podziemnych szczelin, wypływając właśnie w tej jaskini, oraz w Jaskini Wodnej pod Pisaną.


Jaskinia Raptawicka – jaskinia w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach. Ścieżka prowadząca do niej znajduje się w odległości 4,4 km od Kir, 100 m powyżej Skały Pisanej, w wapiennej turni, zwanej Raptawicką Turnią, po zachodniej stronie doliny. Otwór jaskini, znajdujący się na wysokości ok. 180 m powyżej koryta Kościeliskiego Potoku (1146 m n.p.m.) widoczny jest z drogi prowadzącej dnem doliny. Jaskinia udostępniona jest dla turystów, można ją zwiedzać samodzielnie, bez przewodnika. Wewnątrz jaskini panuje niska temperatura.

Główny wejściowy otwór ma średnicę ok. 3 m. Prowadzi od niego zejście pionowym 4-metrowym progiem po stalowej drabinie do głównej komory. Jest to to pojedyncza, duża sala o wysokości 10-15 m i rozmiarach 10 × 40 m. W jej stropie znajdują się otwory dwóch małych studzienek. Od sali prowadzi kilka bocznych, zakończonych ślepo korytarzy. Po lewej stronie od wejścia 20 metrowy, opadający w dół korytarz prowadzi do ciasnej szczeliny, którą można się przecisnąć do następnej mniejszej sali, a z niej z kolei do innego szerszego korytarza, w którym znajduje się mała kapliczka.

Jaskinia Raptawicka prawdopodobnie stanowi część skomplikowanego systemu Jaskini Mylnej. Powstała w wyniku zapadnięcia się leżących poniżej komór. Jej dno pokryte jest skałami wapiennymi, otoczakami i namuliskiem, w którym znaleziono szczątki zwierząt z okresu plejstocenu. Jaskinia znana była od dawna. Po raz pierwszy opisał jaskinię Jan Gwalbert Pawlikowski w 1887 r.