panorama 360,tatry,krzesanica,szczyt,czerwone wierchy,małołączniak,widok

Tatry - Krzesanicaotwórz panoramę
Lokalizacja panoramy na google maps
Współrzędne geograficzne GPS panoramy: 49°13'54.5'' N   19°54'37.4'' E

Opis panoramyKrzesanica (słow. Kresanica, 2123 m n.p.m.) – szczyt w Tatrach Zachodnich, najwyższy szczyt zespołu Czerwonych Wierchów, równocześnie też najwyższy polski szczyt zbudowany z dolomitów z przeławiceniami wapieni wieku środkowotriasowego. Krzesanica wznosi się nad polską Doliną Miętusią i słowacką Doliną Cichą. Od wschodu sąsiaduje z Małołączniakiem, oddzielona od niego Litworową Przełęczą (2037 m), od zachodu z Ciemniakiem, odzielona Mułową Przełęczą (2067 m). Po szczytach tych i przełęczach biegnie granica słowacko-polska.

Nazwa szczytu pochodzi od północnej ściany zwanej krzesaną. Walery Eljasz-Radzikowski w 1891r. pisał o niej: "Krzesanica ze ścianą od północy gdyby skrzesaną i stąd tak nazwana". Północna ściana Krzesanicy o wysokości ok. 200 m jest bardzo stroma. W ścianę tę wcina się polodowcowy kocioł – wisząca Dolina Mułowa. W ścianach południowych, po słowackiej stronie odkryto ok. 50 jaskiń, najgłębsze z nich mają 166 m. Na wysokości 2110 m znajduje się otwór jaskini Szczelina w Krzesanicy II, będącej najwyżej położoną jaskinią Tatr Zachodnich. Szczeliny skalne porasta ciekawa flora roślina wapieniolubnych. Jak podaje Kazimierz Zarzycki i Zofia Zwolińska na szczycie rosną takie rośliny, jak: lepnica bezłodygowa, dzwonek alpejski, kuklik górski, tojad mocny, wierzba zielna i żyłkowana, omieg kozłowiec, dębik ośmiopłatkowy, sasanka alpejska, jaskier alpejski, mak tatrzański oraz 7 gatunków skalnic.

Według Mieczysława Świerza widok ze szczytu Krzesanicy "należy do najwspanialszych panoram szczytowych w Tatrach Zachodnich". Pierwsze odnotowane zimowe wejście na szczyt w 1908 r.