panorama 360,tatry,ornak,hala,dolina,kościeliska,zima,schronisko

Tatry - Hala Ornakotwórz panoramę
Lokalizacja panoramy na google maps
Współrzędne geograficzne GPS panoramy: 49°13'42.4'' N   19°51'30.51'' E

Opis panoramyHala Ornak – dawna hala pasterska znajdująca się w dolnej części Doliny Pyszniańskiej i na wschodnich zboczach Ornaku w Tatrach Zachodnich. Do hali tej należała Wielka Polana Ornaczańska i Mała Polana Ornaczańska, na której stoi schronisko PTTK na Hali Ornak. Dawniej hala była intensywnie wypasana, przy czym wypas prowadzono na całych trawiastych zboczach Ornaku. Początkowo hala stanowiła własność górali z Cichego, później w wyniku dziedziczenia stała się własnością mieszkańców wielu wsi podhalańskich.

Nazwa hali pochodzi od słowa orzeł (w podhalańskiej gwarze oreł), który podobno kiedyś uniósł tutaj do góry 7-letniego chłopca, a następnie upuścił go na ziemię; chłopak zabił się.

W połowie XX w. obszary hali były także popularnym terenem zjazdowym narciarzy. Po zaprzestaniu w 1957 r. wypasu hala w większości zarosła lasem lub kosówką. Trawiaste pozostały jedynie wierzchołkowe partie Ornaku. Porasta je głównie sit skucina, poza tym rośnie tu boimka dwurzędowa, urdzik karpacki, widłak wroniec, liczne gatunki porostów, obficie zakwitający dzwonek alpejski i inne gatunki roślin alpejskich.