Panorama 360
Tatry - Polana Biala Woda

Lokalizacja panoramy na google maps
Współrzędne geograficzne GPS panoramy: 49°14'12.61'' N 20°06'00.94'' E
Opis panoramy
Polana Biała Woda (słow. Bielovodská poľana) – polana w słowackiej części Doliny Białki w Tatrach Wysokich. Znajduje się w odległości 3 km od Łysej Polany i jest to pierwsza polana, jaką napotykamy idąc Doliną Białki w górę. Położona jest na wysokości 1005–1150 m n.p.m., na zbudowanym z miękkich margli typu albu dużym i płaskim rozszerzeniu dna Białki, u podnóży Golicy i Zadniej Kopy.
Dawniej polana wypasana była przez polskich górali z Jurgowa, Rzepisk i Czarnej Góry. Wówczas znajdowały się na niej liczne szałasy. W 1879 cała dolina została wykupiona dla celów myśliwskich przez księcia Christiana Hohenlohe, który zniósł na niej pasterstwo i w 1900 wybudował domek dla leśników.
Obecnie na polanie znajduje się leśniczówka (Horareň Biela voda), a przy niej obudowane źródełko dobrej wody z tekstem wiersza Chotárne studničky słowackiego poety Milana Rúfusa. Przez środek polany prowadzi dobra droga, często składowane jest przy niej drzewo. Dla turystów wiata i ławki. Widok z polany należy do jednego z bardziej atrakcyjnych, obejmuje grań Tatr Wysokich od Gerlacha po Dolinę Roztoki. Na pierwszym planie na środku góruje potężny masyw Młynarza i Żabiej Czuby, a pomiędzy nimi wysoko zawieszona Dolina Żabich Stawów Białczańskich. Dawniej polana była często odwiedzana, głównie przez polskich turystów. Wspomina o niej np. Stanisław Witkiewicz, który w 1888 odpoczywał tutaj "na miękkim posłaniu z traw".