panorama 360,pieniny,szlak,przełęcz szopka,panorama,tatry

Pieniny - Przełęcz Szopkaotwórz panoramę
Lokalizacja panoramy na google maps
Współrzędne geograficzne GPS panoramy: 49°25'08.45'' N   20°24'29.59'' E

Opis panoramyPrzełęcz Szopka

Przełęcz w Pieninach na wysokości 779 m n.p.m. pomiędzy szczytami Trzech Koron (982 m n.p.m.) i wzniesieniem Czoło (815 m n.p.m.). Przez słabszych piechurów nazwana przełęczą Chwała Bogu (jako miejsce ulgi po trudach wspinaczki). Główny węzeł szlaków w Pieninach Właściwych. Na przełęczy i poniżej niej znajdują się dwie polany. Z polany zwanej Szopką widok na pogórza Spisza i Tatry, z polany nad przełęczą widać Gorce. Polana jest koszona przez Pieniński Park Narodowy, jednak z powodu niewielkiego jej rozmiaru i częściowego już zarośnięcia widoki są ograniczone. Źródełko i ławki wzdłuż ogrodzeń krzyżujących się szlaków, estetycznie wykonane dydaktyczne tablice informacyjne. Przełęcz jest miejscem, gdzie zwykle odpoczywają turyści podążający dalej. W sezonie turystycznym bywa często zatłoczona. Szlaki rozchodzą się na Trzy Korony, do Czorsztyna, Krościenka i Sromowiec Niżnych.

Przełęcz leży na najdogodniejszym i używanym od dawna przejściu łączącym Krościenko ze Sromowcami Niżnymi. W połowie XIX wieku pierwsi turyści wyjeżdżali na nią góralskimi furmankami. Na polanie zakwita rzadka już roślina mieczyk dachówkowaty.

Leżąca w Pieninach Właściwych przełęcz Szopka oddziela Masyw Trzech Koron od Pienin Czorsztyńskich. Dawniej w jej sąsiedztwie znajdowała się altana dla turystów, często nocowali w niej flisacy. Planowano też budowę schroniska.