panorama 360,niemcy,deutschland,zamek,hohenbaden,Schloss

Niemcy - Baden Baden - Zamek Hohenbaden - Wieżaotwórz panoramę
Lokalizacja panoramy na google maps
Współrzędne geograficzne GPS panoramy: 48°46'35.82'' N   8°14'40.9'' E

Opis panoramyBaden-Baden (do 1931 Baden) – uzdrowiskowe miasto na prawach powiatu położone w południowych Niemczech, w zachodniej części kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein. Najmniejsze ze wszystkich dziewięciu miast na prawach powiatu w kraju związkowym. Baden-Baden wykazuje silne powiązania z północną Alzacją we Francji, do której należało będąc pod zwierzchnictwem francuskim.

W Baden-Baden odbywają się liczne festiwale. Do roku 1931 nazywało się po prostu Baden, często mówiono jednak Baden in Baden (pol. "Baden w Badenii"), którą to nazwę skrócono wtedy do Baden-Baden. W 1997 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski nadał Baden-Baden status "miasta olimpijskiego".

W mieście znajduje się stacja kolejowa Baden-Baden.Spis treści 1 Geografia 2 Historia 3 Współpraca 4 Przypisy

Geografia


Baden-Baden leży na skraju północnego Schwarzwaldu, w dolinie małej rzeki Oos, która ok. 13 km dalej, pod Rastatt wpływa do rzeki Murg. Wschodnie części miasta leżą na zboczach Schwarzwaldu, południowo-zachodnie – na Nizinie Górnoreńskiej (Oberrheinisches Tiefland).

Historia


Pierwsze ślady działalności człowieka pochodzą z 9 p.n.e., ale na znaczeniu miasto zyskało wraz z przybyciem Rzymian. Źródła podają, że w 712 roku obszar wokół miasta został podarowany przez króla Merowingów Dagoberta III klasztorowi w Weißenburgu. Graf Hermann II z rodu Zāhringerów wszedł w posiadanie okolicznych terenów w XII wieku poprzez małżeństwo i przyjął tytuł margrabiego Badenii. Prawa miejskie Baden-Baden otrzymało około roku 1250.

Koleje historii spowodowały, że miasto po podzieleniu marchii badeńskiej stało się rezydencją katolickiej linii władców. Marchia została ponownie złączona dopiero w 1771 roku, kiedy wygasła katolicka linia z Baden, a jej państwo przejęła protestancka linia Baden-Durlach, która swoją siedzibę miała w Karlsruhe. Baden-Baden pozostało jednak siedzibą urzędów dla całej okolicy.

Wskutek palatyńskiej wojny o sukcesję wojska francuskie spaliły 24 sierpnia 1689 roku miasto. Znaczenie odzyskało ponownie pod koniec XVIII wieku, kiedy stało się modne jako kurort. Goście z wyższych sfer sprawili, że do Baden-Baden przylgnęło miano letniej stolicy Europy. Powstały liczne luksusowe hotele, kasyno (w latach 1810–1811) i dom uzdrowiskowy (1821–1824). Od 1858 roku w pobliskim Iffezheim odbywają się międzynarodowe wyścigi konne.

W 1863 utworzono powiat Baden, w którego skład weszły dotychczasowe okręgi Achern, Baden-Baden, Bühl, Rastatt i Gernsbach. Rozwiązano go w roku 1924, ale w 1939 roku miasto zyskało status miasta na prawach powiatu.

Po II wojnie światowej rozgłośnia radiowa Südwestfunk wybrała Baden-Baden na swoją siedzibę i odtąd nadaje stąd swój program, z którego większa część jest produkowana nadal w uzdrowisku. Miasto uzyskało w 1992 roku Niemiecką Nagrodę Medialną (Deutscher Medienpreis).