Foto Dej 2.0 - zabytkowa Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu
Już po raz drugi odbył się fotograficzny plener zorganizowany przez portal
MMSilesia. Spotkanie odbyło się pod zmienioną nazwę "Foto Dej 2.0" czyli po śląsku "Dej nam swoja fota" :-) Do Bytomia w umówionym miejscu którym był dworzec kolejowy zeszły się tłumy hobbystów fotografii. Sama frekwencja uczestników mocno zaskoczyła liczbowo organizatorów, ponieważ znacznie przekraczała liczbę osób które zapowiedziały swoje przybycie.
Elektrociepłownia Szombierki
Elektrociepłownia znajdująca się w Bytomiu, dzielnicy Szombierki. Wraz z Elektrociepłownią Miechowice tworzy Zespół Elektrociepłowni Bytom. Budowę rozpoczęto po zakończeniu I wojny światowej. Inwestorem była niemiecka spółka Schaffgotsh Bergwerksgesellschaft GmbH należąca wówczas do spadkobierczyni majątku po Karolu Goduli i jej męża Hansa Ulryka Schaffgotscha. Początkowo miała to być fabryka materiałów wybuchowych, jednak ostatecznie postawione już budynki zaadaptowano do funkcji elektrowni. Obiekt zlokalizowano pomiędzy torami tworzącymi wspólnie kształt trójkąta. W przypadku obrony elektrowni, miały tam stanąć pociągi pancerne, które miały utrudnić zdobycie strategicznego obiektu. Cały kompleks budynków zaprojektowali sławni architekci, Georg i Emil Zillmann'owie. W obiekcie znajdują się także...
Czytaj całość
Elektrociepłownia Szombierki - elektrociepłownia znajdująca się w Bytomiu, dzielnicy Szombierki. Wraz z Elektrociepłownią Miechowice tworzy Zespół Elektrociepłowni Bytom.
Historia
Budowę Elektrociepłowni Szombierki rozpoczęto po zakończeniu I wojny światowej. Inwestorem była niemiecka spółka Schaffgotsh Bergwerksgesellschaft GmbH należąca wówczas do spadkobierczyni majątku po Karolu Goduli i jej męża Hansa Ulryka Schaffgotscha. Początkowo miała to być fabryka materiałów wybuchowych, jednak ostatecznie postawione już budynki zaadaptowano do funkcji elektrowni. Obiekt zlokalizowano pomiędzy torami tworzącymi wspólnie kształt trójkąta. W przypadku obrony elektrowni, miały tam stanąć pociągi pancerne, które miały utrudnić zdobycie strategicznego obiektu. Cały kompleks budynków zaprojektowali sławni architekci, Georg i Emil Zillmann'owie. W obiekcie znajdują się także lampy projektu Petra Berensa.
Zakład otwarto 29 listopada 1920. Pierwszymi urządzeniami, które rozpoczęły pracę, były cztery kotły typu "Babcock" i turbozespół "WUMAG" o mocy 12,8 MW. W następnych latach uruchomiono 19 kotłów typu "Steinmiller", "Babcock-Wilcox" i "Babcock", a także cztery turbozespoły "WUMAG" i GMA "WUMAG". W 1925 roku na wieży elektrowni zamontowano czterostronny zegar marki Siemens und Halske, sprzężony z 54 zegarami działającymi w zakładzie. Podczas najlepszego okresu w historii "Szombierek" - ok. 1930r. - w zakładzie pracowało ponad 900 osób. Była to wówczas jedna z największych elektrowni w Europie. W 1937 roku wzniesiono najwyższy z trzech kominów elektrowni o wysokości 120 metrów, natomiast w latach 1939 - 1944 osiągnęła maksymalną moc 100 MW.
Elektrownia Szombierki była jednym z pierwszych zakładów, które po wkroczeniu Armii Czerwonej do Bytomia w 1945r. rozpoczęły działalność. Jest to zasługa pracowników, którzy pomimo ewakuacji większości kierownictwa doprowadzili do rozruchu. W tym samym roku oddziały Armii Czerwonej zdemontowały część urządzeń i wywiozły je w głąb Rosji. Trafiły tam trzy kotły, jeden turbozespół i dwa transformatory sprzęgłowe. 15 maja 1945 roku zakład został przekazany władzom polskim. Zostały w nim cztery turbozespoły i 20 kotłów, co pozwalało na osiągnięcie mocy 70 MW.
W latach 1947-1948 zamontowano 3 kotły typu La Mont oraz dwa turbozespoły typu Skoda-35 MW i I Brneńska. Dzięki temu w 1955 roku osiągnięto moc 108 MW. "Szombierki" były wtedy jedną z największych elektrowni w kraju.
W latach siedemdziesiątych przekształcono "Szombierki" z zawodowej elektrowni kondensacyjnej w elektrociepłownię. W związku z tym rozbudowano technologiczne układy ciepłownicze, oddano do użytku m.in. wymienniki ciepła, rurociągi magistrali "północnej" i "południowej". W 1974 roku uruchomiono kocioł wodny WR-25 i poszerzono układ wymienników ciepła do mocy 106 MW (ostatecznie 158 MW). W 1987 roku doprowadzono do Zakładów Gumowych Górnictwa w Łagiewnikach specjalny rurociąg, za pomocą którego dostarczana jest ciepło w postaci pary. W 1992 roku wycofano stare kotły rusztowe z okresu międzywojennego i uruchomiono nowy kocioł OR-32.
Teraźniejszość i przyszłość
Obecnie Elektrociepłownia Szombierki produkuje ciepło w okresie letnim, gdy prowadzone są remonty w Elektrociepłowni Miechowice, okresach szczytu i w przypadkach awarii. Na dzień dzisiejszy zakład dysponuje dwoma kotłami: WR-25 i OR-32.
ZEC Bytom S.A. sukcesywnie wycofuje produkcje z Szombierek. Dzięki planom spółki związanych z zakładem, kompleks budynków elektrociepłowni stał się sceną przeróżnych wydarzeń kulturalnych. W największej hali "Szombierek" odbyły się m.in.: Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego, Gala Mozartowska, Festiwal Teatromania i Festiwal Sztuki Wysokiej. Dzięki imprezom zorganizowanym w zakładzie, ZEC Bytom S.A. 22 listopada 2006 roku otrzymał nagrodę "Arts & Business Award" w kategorii małe i średnie przedsiębiorstwa.
Z racji wycofywania produkcji z zakładu, pojawił się problem wykorzystania unikatowego na skalę światową kompleksu budynków. ZEC Bytom S.A. planuje przekształcić Elektrociepłownię Szombierki w dynamiczne centrum kulturalne połączone z pasażem handlowym, centrum kongresowym, powierzchniami wystawienniczymi oraz średniej klasy hotelem. W tym celu podpisano list intencyjny z Urzędem Miejskim w Bytomiu, na mocy którego będą poczynione starania o przyznanie funduszy na adaptacje obiektu do nowej funkcji z Regionalnego Programu Organizacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. W tym samym czasie prowadzone są również rozmowy z prywatnymi inwestorami.
Dane techniczne
3 kotły energetyczne,
1 turbozespół o mocy 8,8 MW,
1 kocioł ciepłowniczy o mocy 29 MW.
Elektrociepłownia Szombierki jest obecnie źródłem rezerwowo-szczytowym systemu ciepłowniczego Bytomia.
Z dworca przeszliśmy na miejsce z którego ruszała kolejka wąskotorowa. Początkowo słyszalne było powątpiewanie czy wszyscy się zmieszczą i nawet głosy by na własną rękę dojechać na elektrociepłownię, na szczęście niebyło takiej potrzeby gdyż wszystkim udało się zmieścić. Trasa niebyła długa więc już po krótkim czasie wszyscy wysiedli z pierwszym widokiem na obiekt elektrociepłowni. Jeszcze tylko kawałek i już wszyscy znaleźli się w miejscu, które było główną częścią programu. Tutaj pod opieką przewodników uczestnicy zostali podzieleni na czery grupy by słuchając informacji przewodnika zwiedzić i co najważniejsze wykonać zdjęcia obiektu.
Jeśli chodzi o mnie to fotografowanie elektrociepłowni tak mnie pochłonęło, że z czasem tak jak i inni zaczałem odstawać od grupy i traciło się to co opowiada przewodnik. Po pewnym czasie fotomaniacy rozproszyli się po wszelkich dostępnych zakamarkach elektrociepłowni, pomostach, drabinkach...Każde miejsce było bardzo ciekawe i zawierało w swoim wyglądzie sporo historii(a szczególnie historycznego kurzu). Te parę godzin minęło bardzo szybko i nim się obejrzałem już trzeba było wracać na powrotny pociąg. Teraz jak zwykle czekam na kolejny Foto Dej 3.0
Poniżej przedstawiam panoramy 360 oraz zdjęcia z tego spotkania.
Hala turbin
Oraz dwie panoramy połączone "wirtualną wycieczką"

Sardynkowa przejażdzka w kierunku Elektrociepłowni Szombierki :-)

Idziemy w kierunku naszego fotograficznego celu - Elektrociepłowni Szombierki :-)

Jesiennie...

Przed wejściem do zabytkowego budynku elektrociepłowni.
Jedna z grupek prowadzonych przez przewodnika

Wieża zegarowa

Znajdujący się na wieży zegar jest jednym z dwóch największych w Polsce. Jedna wskazówka waży ponad 100kg a średnica tarczy to ponad 5m

Jak to w tego typu miejscu, wszedzie ogromne ilości manometrów i różnych urządzen pomiarowych

Budka telefoniczna, właściwie już zabytek. U góry zegary pokazujące parametry procesu.

Hala turbin - organizowane są tutaj różne wydarzenia kulturalne. Wykonanie dachu jest dla mnie dziełem sztuki technicznej

Drewniano stalowa konstrukcja dachu

Eksponaty

Smarownica?

Eksponaty

Manometry wskazujące parametry pary oraz oleju smarującego pomp

Ogrodzone siatką i drutem kolczastym składowisko części zapasowych. Kiedyś lśniąca stal, teraz korodujący złom

Skład starych części

Wszędzie można dostrzec miejsca, które dla pracujących tam osób były codziennością, miejscem pracy. Kawał histori zamknięty jest w elektrociepłowni

Przekładnia zaworu

Prawdziwa perełka wsród sprzętu fotograficznego, który był używany podczas Foto Dej

Wszędzie stalowe części...

Hala pomp
Wideorelacje ze spotkania zobaczysz na
www.mmsilesia.pl oraz lokalną jaworznicką zapowiedź spotkania na
www.jaworznianin.pl. Jest też pomysł by taki foto dzień zorganizować w Jaworznie, jeśli masz jakieś propozycje ciekawych obiektów w naszym mieście
napisz do mnie.