panorama 360,tatry,wysokie,kościelec,przełęcz,karb,mgła,mieczysław,karłowicz

Tatry - W drodze na Kościelec przez Karbotwórz panoramę
Lokalizacja panoramy na google maps
Współrzędne geograficzne GPS panoramy: 49°13'51.18'' N   20°00'35.26'' E

Opis panoramyKościelec (2155 m n.p.m.) - szczyt w Tatrach Wysokich należący do masywu Kościelców. Od Zadniego Kościelca oddziela go Kościelcowa Przełęcz, a od Małego Kościelca przełęcz Karb. Wierzchołek Kościelca wznosi się 533 m ponad powierzchnię Czarnego Stawu Gąsienicowego. Nazwa szczytu wywodzi się prawdopodobnie od kształtu przypominającego dach kościoła. Jego sylwetka w kształcie stromej piramidy to bardzo charakterystyczny element panoramy Doliny Gąsienicowej. Jedyny szczyt w dolinie, z którego widoczne są wszystkie, bez wyjątku Stawy Gąsienicowe.

Na szczyt prowadzi czarny szlak turystyczny z przełęczy Karb. Z przełęczy szlak biegnie zakosami blisko lewej krawędzi płytowego stoku o nachyleniu ok. 30° aż do skalnego progu. Przez ów próg, bez klamer i łańcuchów, w górę dość trudno i dalej na wierzchołek, zakosami poprzez mniejsze progi, których przejście ułatwiają półki i rynny skalne. Ze szczytu panorama szczytów przez które biegnie Orla Perć oraz Hali Gąsienicowej. Mieczysław Karłowicz zauważył iż tylko z Kościelca widoczne są wszystkie bez wyjątku Stawy Gąsienicowe.

Zachodnia ściana Kościelca należy do jednej z najciekawszych i najczęściej odwiedzanych przez taterników w rejonie Hali Gąsienicowej.

Rejon Kościelca jest związany z kilkoma głośnymi wypadkami: pod Małym Kościelcem w lawinie w 1909 r. stracił życie Mieczysław Karłowicz - miejsce tragedii upamiętnia mały obelisk, na którym widnieje swastyka, będąca ulubionym znakiem kompozytora. Na zachodniej ścianie Kościelca zginął w 1929 r. Mieczysław Świerz. Na Zadnim Kościelcu w 1962 r. w miejscu pozbawionym trudności spadł i zginął Jan Długosz.

Pierwsze odnotowane wejście autorstwa Antoniego Hoborskiego miało miejsce w roku 1845. Zimowego wejścia dokonali w 1908 Mieczysław Karłowicz i Roman Kordys.

Na początku XX w. w związku z powrotem szczątków Juliusza Słowackiego do Polski pojawił się pomysł umieszczenia sarkofagu z trumną poety w ścianie Kościelca. Nie został on jednak zrealizowany.