Panorama 360
Niedzica - zapora przy Zalewie Czorsztyńskim
Lokalizacja panoramy na google maps
Współrzędne geograficzne GPS panoramy: 49°25'11.97'' N 20°19'17.59'' E
Opis panoramy
Elektrownia Czorsztyn-Niedzica-Sromowce Wyżne
- zespół dwóch elektrowni wodnych. Pierwsza z nich to elektrownia szczytowo-pompowa w Niedzicy, druga to elektrownia przepływowa w Sromowcach Wyżnych.Elektrownia Wodna Niedzica
- Moc przy pracy turbinowej: 2 x 46,375 MW
- Moc przy pracy pompowej: 2 x 44,5 MW
- Wysokość spadu wody: 40-50 m
- Generowane napięcie: 15 kV
Elektrownia korzysta z wód zbiornika Czorsztyńskiego. Wykorzystana woda spływa za zaporą do zbiornika Sromowce Wyżne, który z kolei jest źródłem wody dla Elektrowni Sromowce Wyżne oraz służy jako zbiornik wyrównawczy. Przed 2001 rokiem elektrownia w trybie pompowym przepompowywała wodę ze zbiornika Sromowce Wyżne do zbiornika Czorsztyńskiego. Ze względu na niewielkie różnice w cenie energii w dzień i w nocy elektrownia pracuje obecnie wyłącznie w trybie turbinowym. W praktyce jest więc elektrownią przepływową.
Historia
Pierwsze plany budowy zbiornika w tym rejonie pochodzą z 1905. W latach 20. XX wieku powstały plany budowy zbiorników wodnych na najgroźniejszych dopływach karpackich Wisły, m.in. Sole i Dunajcu. Jednym z konsultantów projektu budowy zapory w Niedzicy był wybitny hydrotechnik i prezydent Polski Gabriel Narutowicz.
O budowie zadecydowano ostatecznie po katastrofalnej powodzi na Podhalu w 1934 roku podczas której zalanych zostało ponad 20 tys. gospodarstw. Plany budowy przerwała wojna.
Po II wojnie światowej, w latach 50. projekt został ponownie podjęty, ale jego ostateczne zatwierdzenie nastąpiło dopiero na początku lat 70. XX wieku po wielu zmianach koncepcyjnych. Zmieniano m.in.: planowane położenie zapory i zbiornika, typ zapory (z betonowej na ziemną) i ilość miejscowości przeznaczonych do zalania.
W roku 1975 rozpoczęto budowę zbiornika i zapory. W latach 80. i 90. budowa spotykała się z ostrymi protestami ekologów. Budowę zakończono w 1997 roku.