panorama 360,moja wola,pałac,wilhelm,sośnie,ostrów

Pałac Moja Wolaotwórz panoramę
Lokalizacja panoramy na google maps
Współrzędne geograficzne GPS panoramy: 51°28'24.88'' N   17°36'09'' E

Opis panoramyPałac zbudowany w 1852 roku dla księcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma, według projektu architekta Karłowskiego. Rozbudowany w 1895 i w latach 1902-1903 o człony: pd.-zachodni, piętrowy pn.-wschodni oraz o wieżę. Drewniany, na podmurówce z kamienia. Prawdopodobnie, jeden z dwóch w Europie pałaców, których elewacja jest wyłożona korą z dębu korkowego (uzupełnione korą dębów rodzimych). Od strony frontowej dwa podcienia wsparte na drewnianych słupach z zastrzałami. Dachy dwuspadowe z ornamentowanymi deskami okapowymi i szczytowymi. Na jednej ze ścian znajduje się głowa słonia. Stropy we wnętrzu drewniane, wzmocnione belkami, w jednej z nich wiszący po środku sali kuty świecznik w kształcie koła.

Od 1886 roku centrum dóbr Moja Wola barona Daniela von Diergardt, a od 1891 wdowy po nim, Agned von Diergardt. Wcześniej należał do dóbr międzyborskich. Po II wojnie światowej własność Lasów Państwowych, w latach 1951-1975 znajdowało się tu Technikum Leśne. Obecnie własność prywatna.

W pobliżu oficyna o wystroju podobnym do pałacowego: elewacje wyłożone korą dębową, dachy dwuspadowe z ornamentyką na deskach szczytowych i okapowych.

Wokół park krajobrazowy o powierzchni 10,1 ha. W 1989 roku uznany za powierzchniowy pomnik przyrody (w tym - z pomnikowymi drzewami - 9 dębami i 2 cisami). Przy jednej z alei alpinarium. Na skraju parku położona jest sezonowa stanica turystyczna Biały Daniel.

Obecnie obiekt popada w ruinę, a prywatny właściciel nadal nie wywiązał się z obowiązku wyremontowania budynku.