Książki fotograficzne
Michael Freeman - Fotografia Studyjna
Studio
Zorganizowanie przestrzeni dla potrzeb studia fotograficznego może być dużym przedsięwzięciem. Wyposażenie studia, a więc znajdujące się tam podstawowe urządzenia oraz wysokość samego pomieszczenia i dostępne oświetlenie decydują o skali i rodzaju fotografii, jaką można się zajmować. wynajęcie i wyposażenie studia może być kosztowne, to też osiągnięcie idealnych warunków może okazać się poza zasięgiem możliwości fotografa lub też trudno je będzie uzasadnić względami ekonomicznymi. W rezultacie, fotografowanie pewnych obiektów jest nieco bardziej utrudnione ze względu na przestrzeń jaką zajmują. Tak więc fotografowanie wnętrz mieszkalnych czy samochodów, pozostaje dziedziną bardzo wyspecjalizowaną, bardziej z powodów praktycznych niż twórczych;w przypadku bardziej ogólnych obiektów fotografii studyjnej, głównie portretów i martwej natury, można łatwiej spełnić wymagania dotyczące studia.
Sam charakter fotografii studyjnej, w której tak duży nacisk kładzie się na precyzję i przemyślenie zdjęcia, zachęca do dążenia do perfekcji w tworzonych obrazach.
Jednak te cechy nie są zawsze niezbędne przy organizacji samego studia. Z pewnością im studio będzie lepiej wyposażone i zorganizowane, tym łątwiej i przyjemniej będzie w nim pracować. Jeśli jednak trzeba byłoby nadmietnie trzymać się tej zasady, to wielu fotografów nie miałoby nawet ochoty zacząć zajmować się fotografią studyjną. Cenną umiejętnością jest wykorzystanie przestrzeni i materiałów, które akurat są pod ręką. W tym rozdziale podano sposoby, dzięki którym nawet w naprędce zaimprowizowanym otoczeniu będzie można pracować.
Powrót do listy książek