FILE 16/21 See previous file See next file
Okrąglica (Trzy Korony)
Okrąglica (Trzy Korony)
Okrąglica – najwyższa z turni tworzących szczyt Trzech Koron w Pieninach Środkowych w Masywie Trzech Koron. Okrąglica (982 m n.p.m.) znajduje się w środku między tymi turniami szczytowymi (pozostałe turnie to: Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała i Niżnia Okrąglica). Do Dunajca opada bardzo stromą ścianą o wysokości 532 m.

Dawniej, przed wykonaniem sztucznego podejścia była trudno dostępna – wdrapywali się na nią jedynie najodważniejsi. Początkowo turyści nie wchodzili na Okrąglicę, lecz znajdującą się poniżej niej Niżnią Okrąglicę (Ganek). Z Okrąglicy według podań brat Cyprian z Czerwonego Klasztoru dokonał próby lotu za pomocą swojej skrzydlatej machiny. Na szczytach Trzech Koron podobno ukrywała się miejscowa ludność przed najazdem Tatarów.

Już właściciel zamku czorsztyńskiego Stanisław Drohojowski projektował utworzenie platformy na szczycie Okrąglicy. Obecnie znajduje się na niej platforma widokowa zabezpieczona barierkami. Roztacza się z niej kapitalny widok na Przełom Dunajca i Pieniny, a także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Babią Górę (odległość - 63 km w prostej linii). Widok z Okrąglicy jest jednym z najładniejszych w polskich górach. Jan Alfred Szczepański w 1941 r. pisał: "Stąd widokiem zachwycali się nasi dziadowie i zachwycać się będą nasi wnukowie".

Na Okrąglicę można wejść wieloma szlakami turystycznymi; z Krościenka, Szczawnicy, Sromowiec Niżnych i Czorsztyna. Wszystkie doprowadzają do skrzyżowania pod jej szczytem, na tzw. Siodło, gdzie w sezonie turystycznym znajduje się punkt pobierania opłat za wstęp. Bilet upoważnia również do wstępu na Sokolicę. Na platformie widokowej mieści się jednak tylko 15 osób i w sezonie, przy dobrej pogodzie, tworzą się duże kolejki. Samo podejście na Okrąglicę trwa 15 min i prowadzi sztucznie wykonaną galerią, a następnie metalowymi schodami.

Źródło: Wikipedia
IMG17305_6.jpg IMG14255.jpg IMG_14314.jpg IMG_14315_6.jpg IMG_14325_6.jpg
Rate this file (current rating : 0.8 / 5 with 25 votes)
Rubbish
Poor
Fair
Good
Excellent
Great
Add your comment
Name Comment
Confirmation

Kontakt

Facebook - kontakt do Marcin Rejdych