FILE 5/39 See previous file See next file
Schronisko na Luboniu Wielkim
Schronisko na Luboniu Wielkim
Schronisko na Luboniu Wielkim – jedyne w Beskidzie Wyspowym górskie schronisko turystyczne znajdujące się na szczycie Lubonia Wielkiego (1022 m n.p.m.). Jest to schronisko o bardzo oryginalnym wyglądzie, przypominające nieco domek Baby Jagi. Jako jedyne wśród schronisk posiada duży 10-osobowy pokój z oknami na cztery strony świata, z których rozpościera się bardzo rozległa panorama. Schronisko dysponuje (2007 r.) łącznie 25 miejscami noclegowymi. Oprócz wspomnianego 10-osobowego pokoju ma 15 miejsc w letniej przybudówce oraz 2- osobowy pokój na parterze. Posiada także świetlicę, bufet turystyczny, prysznic. W otoczeniu schroniska znajduje się duża stacja przekaźnikowa, zadaszona kaplica, budka telefoniczna, stoły i ławki dla turystów, miejsce na ognisko. Z polany przy schronisku rozpościera się widok na północną i zachodnią stronę, szczególnie dobrze widać stąd Szczebel, Lubogoszcz, Babią Górę i Beskid Makowski.

W bacówce obok schroniska znajduje się siedziba Akademickiego Klubu Radiowo-Turystycznego "Ryjek" SP9KGP. W „pokoju krótkofalarskim” jest dostęp do kilku anten na paśmie KF i UKF (zasilanie 12 V i 24 V, instalowane jest zasilanie 220 V). Dostęp dla wszystkich zainteresowanych krótkofalarstwem.

Schronisko wybudowane zostało w 1931 r. Inicjatorem budowy był Stanisław Dunin-Borkowski. W czasie II wojny światowej w schronisku kwaterowali partyzanci AK. Szczęśliwie uniknęło spalenia przez Niemców, którzy w połowie września 1944 r. w ramach akcji zwalczania partyzantów w sile 800 żołnierzy weszli na szczyt Lubonia Wielkiego. Ówczesnemu gospodarzowi schroniska Wierciakowi (również był żołnierzem AK) udało się jednak wytłumaczyć Niemcom, że schronisko jest niezbędne dla niemieckiej straży leśnej.

Schronisko czynne jest również w zimie. W tym celu regularnie odśnieżany jest zielony szlak turystyczny z Rabki-Zarytego. Możliwość uprawiania paralotniarstwa, akceptowane są psy. Nieco poniżej schroniska rezerwat przyrody Luboń Wielki z największym w całym Beskidzie Wyspowym gołoborzem i licznymi jaskiniami.
IMG13751_2.jpg IMG13662_4.jpg IMGN3595.jpg IMGN3789.jpg maciejowa_pano.jpg
Rate this file (current rating : 0.9 / 5 with 27 votes)
Rubbish
Poor
Fair
Good
Excellent
Great
Add your comment
Name Comment
Confirmation

Kontakt

Facebook - kontakt do Marcin Rejdych